Az UVB jel, amit nemrég bemutattam, kismiska a szám-adásokhoz képest.
Ezek az adások rövidhullámú, máig ismeretlen okokból működő rádiójelek. Többnyire mesterséges, tehát előre felvett hangokkal működnek (igen, pont mint a szolgáltatóknál a telefonos néni, aki nem akar válaszolni, csak beszél beszél beszél). Többnyire női a hang, de ritkán férfi hang, még ritkábban gyerekhang jelenik meg. Általában valamiféle háttérzaj mellett számok mennek rajta, a hang sorolja a számokat, de előfordulnak dallamok is bennük.Az adások célja általában ismeretlen, és az azokat működtető államok nem tagadják, de meg sem erősítik efféle jelek létezését, vagy működtetését. A legelterjedtebb feltételezés, hogy nemzetközi, vagy helyi kémeket látnak el kódolt információkkal és utasításokkal efféle módon. 2001-ben az Egyesült Államok a "Kubai Ötök" nevezetű csoportot vette kezelés alá, miután feltételezetten egy Kubai szám-adó adásából dekódolták a parancsaikat, miszerint kémfeladatokat láttak el az USA területén. 2006-ban, és 2009-ben hasonló esetek voltak, akkor is "rövidhullámú rádióadásokon keresztül kapott utasítások" mentén ügyködő kubai kémeket fogtak.
Az első ilyen jelek használata egészen az első világháborúig vezethető vissza, tehát nem új keletű. Az adások összetettek, többnyire a háttérzajjal feltételezhetően valamiféle kódolási szisztémában állnak a közölt információk.
És akkor íme, néhány nevesített, híres szám-adás.
A "Lincolnshire Poacher" arról kapta nevét, hogy az azonos nevű népdal első két frázisát adja be a számok előtt. Az egyik legismertebb ilyen adás.
Egy másik, rettenetesen irritáló adás, amit ide sorolnak, bár nem hallani mindig benne a számokat, mert egy rettenetesen jól kódolt dologról van szó. Az Enigma az "XM" kódot adta neki, de csak mint "backwards music station", azaz "visszafelé játszott zene-adás" ismeretes a köznyelvben. Előre szólok, ez elég nyugtalanító lehet egyesek számára.
És ha azt akarod hogy teljesen kirázzon a hideg, akkor itt egy igazi para - A Persephone szám-adás. Ettől egyesek egyenesen frászt kapnak - hogy valami őrült egy ilyen külön videóval kombinálta hogy még nyugtalanítóbb legyen, na az most teljesen mindegy.
Egy már kevésbé irritáló érdekes adás a német "Hotel Kilo".
A szám adások néha eltűnnek, néha újra megjelennek, az előbb is halott "XM" például 1-2 éve kezdett újra sugározni néhány év szünet után. Ez a fajta kommunikáció a hidegháború idején élte fénykorát, rengeteg adás volt, azóta nagy részük elcsendesedett.
Hogy az üzenetek mik akarnak lenni? Passz. A számkódok kibogozása nem könnyű, és az olyan értelmetlenségek mint a "250 250 250" hogy azt jelenti "Charlie India Oscar", nem ad túl sok támpontot.